Pod wpływem urazów, operacji, wypadku gdzie doszło do przerwania ciągłości skóry dochodzi powstania blizny. Często blizna jest dla nas przykrą pamiątką z przeszłości, ale nie tylko.
Co to znaczy ? po za aspektem estetycznym blizna może mieć wpływ na stan psychiczny i fizyczny.
Jak wpływa umiejscowienie blizny na dolegliwości fizyczne?
- Blizna po cesarskim cięciu- ze względu na miejsce nacięcia blizna ta może mieć wpływ na takie dolegliwości jak: problemy z dnem miednicy, bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bóle okolicy podbrzusza, problemy ze stawami krzyżowo- biodrowymi i wiele innych.
- Blizna w okolicy nadgarstka– może prowadzić do takich dolegliwości w odcinku szyjnym kręgosłupa, lub barków.
- Blizna w obrębie brzucha lub mostka- w naszym organizmie za pomocą powięzi występuje połączenie z jamą brzuszną i okolicą mostka. Występowanie blizny w tych rejonach może doprowadzić do bólów brzucha, problemów z chodzeniem i może to doprowadzić do zaburzenia postawy ciała.
- Powięź piersiowa (blizna może występować w okolicy: karku, mostka, brzucha, kości łonowej, lub na plecach) – blizna w tych rejonach ciała może powodować: bóle pleców, bóle karku, dysfunkcję w obrębie stawu barkowego i łokciowego.
Blizna bez względu na położenie ma wpływ na układ powięziowy i mięśniowy. W zależności od położenie blizny, jej głębokości i wielkości, dochodzi do upośledzenia w różnym stopniu funkcji układu powięziowo- mięśniowego. Blizna nie wpływa wyłącznie na miejsce w którym się znajduję, ale na cały organizm.
Kiedy można zacząć terapię blizny?
Pracę z blizną zaczynamy już w pierwszym tygodniu. Zdziwieni ? Oczywiście gdy blizna jest młoda towarzysza jej: obrzęk, sączący się z niej płyn itp. Jednak to nie wyklucza pracy nad nią.
W pierwszym tygodniu działamy bardzo delikatnie w okolicy blizny, nie bezpośrednio na niej!!! Dotyk podczas zabiegu jest bardzo delikatny. Podczas tego etapu należy wprowadzić terapię przeciwobrzękową.
Dobór postępowania terapeutycznego jest zależny od wielkości, głębokości i umiejscowienia blizny.
Jakie są metody pracy z blizną?
-Masaż blizny,
-Manualna mobilizacja blizny,
-Bańki,
-Energetyczna terapia blizn w medycynie alternatywnej,
-Manipulacja powięzi,
-Plastrowanie blizny,
-Ultradźwięki,
-Promieniowanie podczerwone,
-Laseroterapia,
-Elektroterapie- działanie przeciwbólowe,
-Drenaż limfatyczny,
-Akupunktura.
Znaczenie drenażu limfatycznego w terapii blizn…
- Co się dzieje z tkanką po urazie?
Pod wpływem urazów, operacji często dochodzi do uszkodzenia naczyni chłonnych. Konsekwencją uszkodzenia tkanki jest obrzęk. W skutek nagromadzenia chłonki dochodzi do nagromadzenia szkodliwych substancji i wzrostu udziału białek, powoduje to reakcję zapalną, a jednocześnie zaburzenie prawidłowego odżywiania uszkodzonej tkanki.
Musze was zmartwić niestety naczynie chłonne, które zostaje uszkodzone nie regeneruje się. Konsekwencją tego są: zmniejszenie przesuwalności blizny, zaburzenia odprowadzania chłonki w obrębie kończyn, bóle. Nastraszyłam was? Spokojnie da się coś z tym zrobić ale o tym za chwilkę.
Jak wygląda terapia przeciwobrzękowa w przypadku blizn? Kiedy ją zacząć?
Terapie przeciwobrzękową można już zacząć od pierwszych dni po urazie.
Co wchodzi w skład terapii przeciwobrzękowej?
– drenaż limfatyczny ,
– pozycje ułożeniowe,
– w niektórych przypadkach stosuję się pończochy uciskowe.
Masaż limfatyczny
Maści na blizny:
- Contractubex,
- Krem APM,
- Bepanthen żel na blizny z rollerem,
- Żel na blizny ScarSoft,
- Dermatix,
- żel silikonowy Kelo-Cote.
Emocje i blizna
Nie zawsze jest tak, że blizna powstaje pod wpływem planowanego zabiegu operacyjnego. Często blizna powstaje pod wypływem wypadku, któremu towarzyszy traumatyczne przeżycie. Nie ma tu znaczenia czy blizna jest mała, czy wielka. Po za ciężkim doświadczeniem zostaje pamiątka w postaci blizny. W takim przypadku pomocna może okazać się Terapia czaszkowo-krzyżowa
Terapia czaszkowo-krzyżowa