Masaż shantala
Masaż jest naturalną formą stymulacji, która może stać się etapem czynności pielęgnacyjnych. Jedną z form masażu małego dziecka jest masaż Shantala. Propagatorem tego masażu był Frédérick Leboyer – francuski ginekolog-położnik i podróżnik, który to z podróży do Indii sprowadził na grunt europejski technikę hinduskiego masażu niemowląt
„Dotyk, głaskanie i masaż, tym karmi się dziecko. Są równie ważne, co substancje mineralne, witaminy czy białka, wyrażają bowiem miłość.”
Frédérick Leboyer, „Birth without Violence”
Dlaczego masaż?
Głaskanie i przytulanie to naturalny sposób okazywania przez rodziców przywiązania i miłości do swoich dzieci. Bliskość jaką dajemy naszemu maleństwu od pierwszych dni życia daje mu poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym.
Zmysł dotyku jest z nami od początku już w brzuchu matki odbieramy pierwsze bodźce. Zmysł dotyku rozwija się u dzieci pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia płodowego, kiedy to pojawia się u płodu wrażliwość na dotyk – w okolicy nosa, ust, a następnie policzków i czoła. W połowie 7 tygodnia górna warga staje się wrażliwa na dotyk. W 9-10 tygodniu ciąży dziecko jest wrażliwe na dotyk w okolicy brody, rąk i nóg. W 12-14 tygodniu ciąży dziecko wykazuje reakcje na dotyk już prawie całą powierzchnią ciała. Od około 19-20 tygodnia życia płodowego dziecko zaczyna świadomie poznawać swoje ciało przez rozwój włókien czuciowych.
.
Masaż shantala dla kogo?
- wykonujemy go głównie u niemowląt i u małych dzieci,
- stosuję się go u dzieci zdrowych,
- stosuję się do u dzieci z wszelkimi dysfunkcjami rozwoju psychoruchowego,-masaż shantala stosuje się w przypadku wystąpienia kolek,
- mózgowe porażenie dziecięce w calu zmniejszenia napięcia, wyciszenia, dostarczenia wrażeń sensorycznych.
Masaż dziecka to szczególna forma dotyku, która oprócz przyjemności wynikającej z bliskiego kontaktu matki z dzieckiem przynosi wiele korzyści zdrowotnych:
- Wykazuje działanie relaksujące, w związku z tym likwidacja napięcia i zmniejszenie niepokoju,
- Wzmacnia odporność dziecka,
- Poprawia trawienie, zapobiega kolkom,
- U zdrowego dziecka poprawia akceptacje samego siebie,
- Masaż reguluje sen dziecka- dziecko lepiej śpi, rodzice się wysypiają 🙂
- Poprawia świadomość ciała u dziecka,
- Wzmacnia więź emocjonalną na linii rodzic- dziecko,
- Wpływa pozytywnie na stan skóry.
Masaż Shantala ma również pozytywny wpływ na osobę, która go wykonuje. Rodzic uczy się rozpoznawać potrzeby dziecka, jego mowę ciała, reakcje na bodźce zewnętrzne. Dzięki temu rodzic, może przekazać maluchowi swoje uczucia. Masaż uspokaja, poprawia wiarę w swoje umiejętności opieki nad dzieckiem. Obserwuję, że matki stosujące masaż szybciej zaczynają rozumieć potrzeby dziecka.
Przeciwwskazania:
Masaż Shantala kiedy zacząć?
- Gorączka
- Wysypka, zmiany skórne
- Złe samopoczucie dziecka
Masaż jest bezpieczny od pierwszych dni dziecka. Jednak najlepiej zacząć go stosować od 2-3 miesiąca życia maluszka, gdy dziecko przystosuję się już do nowych warunków środowiska.
Wprowadzenie do metody
Osoba wykonująca masaż powinna siedzieć na podłodze z wyprostowanymi kończynami dolnymi i rozluźnionymi ramionami. Na nogach należy położyć mały kocyk, a na nim pieluchę z podłożoną ceratką (zabezpieczenie przed niekontrolowanym poróżnieniem pęcherza moczowego przez dziecko). Dziecko należy położyć wzdłuż lub w poprzek kończyn dolnych masażysty. Najlepiej jeżeli masaż wykonuje osoba bliska np: mama.
Masaż powinien być wykonywany przed posiłkiem, lub co najmniej godzinę po posiłku. Należy go powtarzać dwukrotnie w ciągu dnia, najlepiej rano i wieczorem. W pomieszczeniu w którym wykonujemy masaż powinno być ciepło.
Podczas masażu siła bodźca musi być dostosowana do indywidualnej reaktywności dziecka. Bodziec zwiększamy stopniowo w miarę jego lepszej tolerancji przez dziecko. Główną techniką masażu jest głaskanie, które wykonuje się lekko, powoli, w stałym rytmie. Podczas masażu nie odrywamy dłoni od ciała dziecka. Do masażu używamy oliwki albo pudru.
Masaż należy zakończyć kąpielą, uzyskamy dzięki temu dodatkowy efekt relaksacyjny, po za tym usuniemy z ciała dziecka nadmiar oliwki.
Kolejność wykonywania masażu
- Klatka piersiowa
- Kończyny górne
- Brzuszek
- Kończyny dolne
- Plecki
- Pośladki
- Twarz